Наш навчальний заклад
BRAIN GOOM - гімнастика мозку

ШАНОВНІ БАТЬКИ !

Запрошуємо Вас прийняти участь у реалізації освітнього проекту «BRAIN GOOM» - нова забава, гімнастика для розуму цікава»

 

 «Значення гімнастики «BRAIN GOOM» для розвитку здібностей дитини»

 Навряд чи 10% людей на землі збалансовано використовують обидві півкулі свого мозку. Решта розвивають тільки ліву півкулю і ігнорують колосальний творчий потенціал правої.

Мозок людини являє собою «співдружність» функціонально асиметричних півкуль - лівої і правої, кожна з яких - не дзеркальне відображення іншого, а необхідне доповнення. Для того щоб ТВОРЧО осмислити будь-яку проблему необхідні обидві півкулі: ліва півкуля, логічна, виділяє в кожній проблемі найважливіші, ключові моменти, а права півкуля, творча, схоплює їх в цілому. Саме права півкуля, завдяки своїй найважливішій функції - інтуїції, допомагає розібратися в ситуації і сформулювати ідею, нехай навіть божевільну, але часто нестандартну і нерідко правильну.

Сфери спеціалізації кожної півкулі є неоціненно важливими для повноцінної роботи головного мозку, але права півкуля - для становлення і розвитку творчої особистості.

Ліва півкуля:

*    відповідає за логіко-аналітичне мислення,

*    аналізує факти,

*    обробляє інформацію послідовно по етапах (послідовне мислення),

*    забезпечує процеси індуктивного мислення (спочатку здійснюється процес аналізу, а потім синтезу),

*    обробляє вербальну інформацію: відповідає за мовні здібності: контролює мову, а також здатності до читання та письма,

*    запам'ятовує віршовані рядки, факти, імена, дати і їх написання,

*    здатна розуміти тільки буквальне значення того, що чуємо чи читаємо,

*    планує майбутнє,

*    контролює рухи правої половини тіла,

*    відповідає за музичну освіту, розуміння сенсу музичних творів, розрізнення ритму музики,

*    відповідає за математичні здібності, роботу з числами, формулами, таблицями,

*    відповідає за планування.

 

Права півкуля:

*    відповідає за образне мислення і просторову орієнтацію; дозволяє орієнтуватися на місцевості і складати мозаїчні картинки-головоломки,

*    відповідає за інтуїцію і інтуїтивну оцінку,

*    може одночасно обробляти багато різноманітної інформації; здатна розглядати проблему в цілому, не застосовуючи аналізу (паралельна обробка інформації),

*    реалізує процеси дедуктивного мислення (спочатку здійснюються процеси синтезу, а потім аналізу),

*    обробляє невербальну інформацію: спеціалізується на обробці інформації, яка виражається не в словах, а в символах і образах,

*    запам'ятовує образи, обличчя, картини, пози, голос; здатна сприймати сукупність рис як єдине ціле,

*    здатна розуміти метафори і результати роботи чужої уяви, почуття гумору,

*    сприймає емоційне забарвлення мови, тембр голосу, інтонацію,

*    орієнтується в сьогоденні,

*    контролює рухи лівої половини тіла,

*    відповідає за музичні здібності, розрізнення мелодій, темпу і гармонії в музиці,

*    відповідає за уяву, фантазії і мрії; художню творчість і здатність до образотворчого мистецтва,

*    відповідає за спонтанні, емоційні реакції.

Викладена вище спеціалізація півкуль головного мозку справедлива для 95% людей. В їх число входять практично всі правши. Спеціалізацію ж півкуль у лівші, які становлять приблизно 10%, визначити важче.

Коли півкулі функціонують правильно і між ними зберігається баланс, то взаємодія між ними виражається в ідеальному партнерстві, результатом якого є ефективна творча робота мозку. Це стає можливим, коли працюють і права, і ліва півкулі, коли логічне мислення поєднується з інтуїцією.

Як же забезпечити ефективну взаємодію півкуль і розвинути їх здібності?

За допомогою комплексу спеціальних «кінезіологічних вправ», які були розроблені та апробовані американським доктором філософії Полом Деннісон, засновником вчення «освітня кінезіології» (від грецького «кінесіс» - рух, «логос» - наука). Пол і його дружина Гейл Деннісона виявили величезні можливості природних фізичних рухів, які можуть бути використані для успішного розвитку і навчання, як дитини, так і дорослого. Їх відкриття лягли в основу програми під назвою «Гімнастика мозку». Ця програма являє собою комплекс вправ, які сприяють розвитку міжпівкульної спеціалізації і міжпівкульної взаємодії.

«Гімнастика мозку» «Brain goom» нагадує звичайну зарядку і проста у виконанні. Наведемо кілька вправ з комплексу:

1. Масаж вушних раковин. Промасажуйте мочки вух, потім всю вушну раковину. В кінці вправи розітріть вуха руками.

2. Кільце. По черзі і як можна швидше перебирайте пальці рук, з'єднуючи в кільце з великим пальцем послідовно вказівний, середній і т.д. Проба виконується в прямому і в зворотному (від мізинця до вказівного пальця) порядку. Спочатку вправа виконується кожною рукою окремо, потім відразу двома руками.

3. Кулак-Ребро-Долоня. Дитині показують три положення руки на площині столу, послідовно змінюють одне одне. Долоню на площині, долоню, стислу в кулак, долоню ребром на площині столу, пряма долоня на площині столу. Дитина виконує вправу разом з педагогом, потім по памяті протягом 8 - 10 повторень моторної програми. Вправи виконуються спочатку правою рукою, потім - лівою, потім - двома руками разом. При засвоєнні програми або при ускладненнях у виконанні, педагог пропонує дитині допомагати собі командами («кулак-ребро-долоня»), що вимовляє вголос або про себе.

4. Лезгинка. Ліву руку складіть в кулак, великий палець відставте в сторону, кулак розгорніть пальцями до себе. Правою рукою прямою долонею в горизонтальному положенні доторкніться до мізинця лівої. Після цього одночасно змініть положення правої і лівої рук. Повторити 6-8 разів. Домагайтеся високій швидкості зміни положень.

5. Вухо-ніс. Лівою рукою візьміться за кінчик носа, а правою рукою - за про-протилежне вухо. Одночасно відпустіть вухо і ніс, хлопніть в долоні, змініть положення рук «з точністю до навпаки».

6. Змійка. Схрестіть руки долонями одна до одної, зчепіть пальці в замок, виверніть руки до себе. Рухайте пальцем, який вкаже ведучий. Палець повинен рухатися точно і чітко. Торкатися до пальця не можна. Послідовно у вправі повинні брати участь всі пальці обох рук.

7. Дзеркальне малювання. Покладіть на стіл чистий аркуш паперу. Візьміть в обидві руки по олівцю або фломастеру. Почніть малювати одночасно обома руками дзеркально-симетричні малюнки, літери. При виконанні цієї вправи відчуєте, як розслаблюються очі і руки. Коли діяльність обох півкуль синхронізується, помітно збільшиться ефективність роботи всього мозку.

 Якщо ви вирішили застосувати вправи «гімнастики мозку» «Brain goom» в роботі з дітьми, то вам необхідно систематично застосовувати їх для тренінгу певних функцій. Спробуйте - результати не змусять себе довго чекати! Так, застосування даного метода показало, що в результаті систематичного виконання кінезіологічних вправ у дітей покращилася пам'ять, увагу, мова, просторові уявлення, дрібна й загальна моторика, знизилася стомлюваність, підвищилася здатність до довільного контролю.

І, на завершення, маленька порада: більшість із нас виконують рутинні щоденні фізичні дії «зручною» для себе рукою. Спробуйте самі і запропонуйте своїй дитині чистити зуби, причесати волосся, брати предмети, малювати іншою рукою. Дослідження показало, що виконання звичайної дії «незвичайної» рукою активізує нові ділянки мозку і допомагає розвивати нові контакти між клітинами мозку. Так що пробуйте, експериментуйте.


Це не тільки корисно, а й весело!